Разъяснения Минюста относительно совместного имущества супругов

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ

від 13.05.2011 р. N 4208-0-33-11-31

Президенту Української нотаріальної палати Павловій Л. М.
03039, м. Київ, вул. Голосіївська, буд. 7, корпус 2

Щодо реалізації положень Закону України "Про внесення зміни до статті 61 Кодексу щодо об'єктів права спільної сумісної власності подружжя"

Міністерством юстиції розглянуто Ваше звернення і повідомляється наступне.

Статтею 60 Сімейного кодексу України встановлено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Відповідно до частин першої та другої статті 57 Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

1) майно, набуте нею, ним до шлюбу;

2) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

3) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

11 січня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення зміни до статті 61 Кодексу щодо об'єктів права спільної сумісної власності подружжя", який набув чинності з 8 лютого 2011 року. Вказаним Законом, зокрема, внесено зміни до частини п'ятої вказаної статті та визначено, що об'єктом права спільної сумісної власності подружжя є житло, набуте одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації державного житлового фонду, та земельна ділянка, набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, у тому числі приватизації.

Враховуючи вищевикладене, житло або земельна ділянка, одержані у власність за час шлюбу на ім'я одного з подружжя в результаті приватизації, буде вважатися спільною сумісною власністю подружжя.

Таким чином, нотаріус при посвідчені договорів відчуження майна, набутого одним із подружжя шляхом приватизації, обов'язково має залучати до справ згоду другого з подружжя на таке відчуження, незалежно від дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до статті 61 Кодексу щодо об'єктів права спільної сумісної власності подружжя".

Аналогічне слід враховувати при видачі свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

 

Заступник Міністра -
керівник апарату  

А. Ю. Сєдов